V roce 2002 začal doktor Arno Sipponen, specialista na ortopedii a traumatologii, pracovat jako praktický lékař ve finském Laponsku, kde se spolu se svými kolegy začal zajímat o to, jak je možné, že místní obyvatelé umí tak zručně ošetřovat rány podomácku vyrobenou pryskyřičnou mastí. V té době byl Arnův otec vedoucím oddělení klinické patologie v Ústřední nemocnici Helsinské univerzity (HUCH). Společně založili multidisciplinární výzkumnou skupinu, která se zabývala pryskyřicí jako metodou léčby ran.

Studie brzy ukázaly, že pryskyřičná mast vyrobená moderními metodami bez zahřívání je bezpečná. Tyto vlastnosti jsou dodnes základem všech výrobků Repolar. Smrková pryskyřice, kterou používáme při výrobě, je vždy sbírána s úctou k přírodě a bez poškozování stromů.

„Když strom utrpí zranění, utrhne se mu větev nebo zimní počasí naruší kůru, strom produkuje pryskyřici, která mu umožní se zahojit. V rámci našeho výzkumu jsme komplexně studovali vestavěné obranné mechanismy jehličnanů, které je chrání před bakteriemi, houbami a kvasinkami. Strom se musí neustále chránit a pryskyřice je jeho jedinečným obranným prostředkem,“ říká Arno.

O NÁS

Společnost Repolar založila v roce 2006 rodina lékařů Sipponenových spolu s několika kolegy. Společnost se zabývá výzkumem, vývojem a prodejem léčebných přípravků pro lidi a zvířata na bázi účinných látek ze smrkové pryskyřice. Všechny výrobky jsou založeny na komplexním vědeckém výzkumu. Výrobky s finskou akreditací Key Flag jsou zaměřeny zejména na léčbu ran a kůže, a to jak v domácím, tak v profesionálním prostředí. Systém řízení kvality společnosti je certifikován podle normy ISO 13485.

První dva výrobky společnosti jsou založeny na surové pryskyřici. Abilar® 10% Resin Salve určený k léčbě ran byl uveden na trh v roce 2008 a Abicin® 30% Resin Lacquer určený k léčbě plísňových infekcí nehtů a paronychií o rok později v roce 2009. S pomocí technologie Resol vyvinuté společností Repolar v roce 2013 začala společnost vyrábět nelepivý roztok z pryskyřice. Tyto antimikrobiální roztoky z pryskyřice umožňují ještě rozmanitější vývoj výrobků určených k léčbě lidí a zvířat. Z výrobků společnosti Repolar, které jsou založeny na technologii Resol, jsou to šampon Abicare® určený k léčbě lupů, AbiCare® ACNE určený k léčbě akné, podrážděné pokožky a vyrážek a řada výrobků Ani- určená k léčbě zvířat: AniVox® Ušní čistič, AniWipe® Vlhčené ubrousky, AniLavo® Oplachovací tekutina, AniDes® Sprej na rány a AniWash® Léčebný šampon.

Společnost Repolar neustále provádí další výzkum na podporu dobrých životních podmínek lidí a zvířat a mezi stálými zaměstnanci společnosti jsou například lidé se vzděláním v oblasti medicíny, chemie a farmacie. Společnost Repolar také aktivně spolupracuje s různými výzkumnými organizacemi s cílem zvýšit objektivní znalosti o vlastnostech pryskyřice.