Léčbu ran může urychlit pryskyřice

Stále častěji se i v medicíně vracíme k síle přírody. V severských zemích, především ve Finsku, se osvědčila k léčbě ran pryskyřice. Její účinnost je potvrzena výzkumy. Proto vznikl produkt pryskyřicové masti, který je schválen jako zdravotnický prostředek. A právě o něm jsme si povídali s Arnem Sipponenem, MD, PhD, konzultantem v oboru ortopedie a traumatologie.

Představte nám Abilar® Balzám na rány a jak vznikl?

V roce 2001 jsem začal pracovat jako praktický lékař ve finském Laponsku. Brzy jsem se začal zajímat o to, jak je možné, že místní lidé jsou tak zruční v ošetřování ran domácí pryskyřicovou mastí. V té době byl můj otec vedoucím oddělení klinické patologie v Ústřední nemocnici Helsinské univerzity. Společně jsme založili multidisciplinární výzkumnou skupinu, která se zabývala pryskyřicí jako metodou léčby ran.
Studie ukázaly, že pryskyřicová mast vyrobená moderními metodami bez zahřívání je bezpečná. Později, když jsme prováděli klinické studie, jsme také viděli, jak je klinicky účinná při léčbě různých typů „obtížně se hojících“ ran.

Proč právě pryskyřice?

Když strom utrpí zranění, utrhne se mu větev nebo zimní počasí naruší kůru, strom produkuje pryskyřici, která mu umožní se zahojit. V našem výzkumu jsme komplexně studovali vestavěné obranné mechanismy jehličnanů, které je chrání před bakteriemi, houbami a kvasinkami. Strom se musí neustále chránit a pryskyřice je jeho jedinečným obranným prostředkem. Bylo zajímavé to studovat, protože o pryskyřici používané k hojení ran je k dispozici poměrně omezené množství informací. Proto jsem si toto téma vybral pro svou doktorskou akademickou práci.

Jak pryskyřice působí při ošetřování ran?

Existují 4 hlavní vlastnosti pryskyřice smrku ztepilého, které hrají důležitou roli v péči o rány. Za prvé je antimikrobiální a dokáže ničit mikroby v ráně. Pryskyřice ovlivňuje buněčné stěny a zabraňuje mitóze a produkci buněčné energie (ATP) patogenů. Pryskyřice působí antimikrobiálně proti široké škále bakterií a plísní. Mimořádně důležitou vlastností je, že pryskyřičná mast vyrobená moderním způsobem nevyvolává rezistentní kmeny mikrobů. Za druhé má pryskyřice také protizánětlivé vlastnosti. Ovlivňuje expresi buněčných cytokinů v testu in vitro, což vede k menšímu podráždění a bolesti.
Za třetí pryskyřice zlepšuje reepitelizaci a snižuje tvorbu jizev díky působení na keloidy. Některé chemické látky, například chlorhexidin, zpomalují hojení ran, pryskyřice vytvořená stromem tyto negativní vlastnosti nemá.  Podle klinických studiích, publikovaných v odborných lékařských časopisech, pryskyřice účinně hojí i kožní vředy. A konečně, pryskyřice likviduje a potlačuje tvorbu biofilmů, což je důležité zejména u chronických ran.

K čemu se v nemocnici používá pryskyřicová mast a s jakým úspěchem?

V Ústřední nemocnici v Lahti, kde pracuji na chirurgickém oddělení, používám pryskyřicovou mast Abilar® především při ošetřování infikovaných operačních ran. Obecně se v nemocnicích pryskyřicová mast používá hlavně na různé druhy chronických ran a infikovaných chirurgických ran. Ve Finsku se pryskyřicová mast (Abilar®) používá kromě centrálních nemocnic a center primární péče také ve všech univerzitních nemocnicích. Výsledky léčby jsou díky biologickým vlastnostem přípravku většinou velmi dobré.

Na jaké další problémy pacientů je pryskyřice účinná?

Kromě obtížně ošetřitelných ran je Abilar® skvělým přípravkem na různé druhy drobných poškození kůže, která lze ošetřit v domácích podmínkách, jako jsou odřeniny a škrábance a urychlit hojení rány. Praskliny na koncích prstů rukou a nohou lze také velmi dobře ošetřit doma pomocí přípravku Abilar®.

Je Abilar® vhodný i pro domácí léčbu?

Určitě. Je však třeba poznamenat, že malá část lidí je na přírodní pryskyřice alergická. Pokud se v místě použití přípravku Abilar® objeví zarudnutí, svědění nebo jiné příznaky, je třeba používání tohoto přípravku přerušit. Systémové alergické reakce nejsou hlášeny.

V čem spočívá jedinečnost masti Abilar®?

Myslím, že je opravdu skvělé, že můžeme k hojení ran tak účinně používat něco, co vytvořila příroda. Také jsem tomu nevěřil před provedením klinických studií na těžko hojitelných lidských ranách. Osobně si myslím, že pryskyřicová mast Abilar® je nejlepší výrobek na trhu, co se týče doby hojení ran a snížení podráždění a bolesti.
Smrkovou pryskyřicí lze léčit prakticky všechny druhy ran, jako jsou např:
  • škrábance a odřeniny
  • infikované i neinfikované rány
  • akutní i chronické rány
  • proleženiny
  • diabetické rány
  • bércové vředy
  • komplikované chirurgické rány
  • popáleniny
mast na rány

Zejména chronické rány by však samozřejmě měly být pečlivě vyšetřeny odborníky, aby se zjistila příčina vzniku rány. Někdy je nutná operační léčba.